Boşanma Davasının Kesinleşmesinden Sonra Görülen Malların Tasfiyesi (Katkı Payı – Değer Artış Payı Alacakları) Davalarında Zamanaşımı

22 Kasım 2001 tarihinde kabul edilen 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu o dönem çok tartışmalara yol açan bir mal rejimine imza atmıştı. Bahsi geçen bu mal rejimi edinilmiş mallara katılma rejimi idi. Bu rejim sayesinde evlilik birliği içerisinde çalışsın çalışmasın eşlerin bir karşılık vererek edindikleri tüm mallar edinilmiş mal sayılmıştır. Bu sayede de evlilik birliğinin sona ermesi (boşanma-ölüm-evliliğin iptali-mal rejiminin değiştirilmesi vs) ya da değişik bir mal rejiminin eşler tarafından seçilmesi sonrasında var olan malların tasfiyesi süreci başlamaktadır.

Daha önceden yerel mahkemeler tarafından görülen tasfiye davalarının temyiz aşaması Yargıtay 2. Hukuk Dairesinde görülmekteyken edinilmiş mallar için istenilen tazminat bakımından zamanaşımı 10 yıl olarak kabul edilmiş ve kararlar bu yönde çıkmıştı. Fakat dairenin değişip 8. Hukuk Dairesine geçmesinden sonra zamanaşımı boşanma davasının kesinleşmesinden itibaren 1 yıl olarak kabul edilmiş ve hep bu yönde kararlar verilegelmişti. Yine 8. HDden çıkan 1 yıllık zamanaşımı kararına yerel mahkemenin direnmesi üzerine Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun 17 Nisan 2013 tarihli 2013-8-375 E. 2013-520 K. sayılı ilamı ile artık bu tartışma tarihe karıştı.

Bahse konu karar ile artık her halükarda (ölüm, evliliğin iptali, boşanma) edinilmiş mallara katılma rejimine yönelik olarak açılan artık değere katılma (katılma alacağı) davalarının zamanaşımı Borçlar Kanunundaki genel hükümlere tabii tutularak 10 yıl olarak kabul edilmiştir. Daha önceden de ölüm, evliliğin iptali, rejim değişikliğinden sonraki tasfiyelerde bu süre 10 yıl iken, belirttiğimiz gibi sadece boşanma davasından sonra açılan tasfiye davalarında 8. HD zamanaşımını TMK 178. maddesi gereğince 1 yıl olarak kabul etmişti.

1 Ocak 2002 tarihinden önce edinilen mallar için o dönemde geçerli olan mal ayrılığı rejimi gereğince açılan katkı payı alacağı davaları zaten her durumda o dönemki medeni kanun gereğince 10 yıllık zaman aşımına tabii durumda kalmaktadır. Dolayısıyla artık 1 Ocak 2002 tarihinden sonra edindikleri malların tasfiye tasfiyesini isteyecek olan taraflar; boşanma davasının kesinleşmesinden itibaren 10 yıl içerisinde artık değere katılma alacağını isteyebilecek duruma geldi. Bu sayede birçok kişinin yasayı bilmemesinden dolayı uğradığı hak kaybının önüne geçilmiş oldu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s